7.Sınıf DOĞRU ORANTI Konu Anlatımı

Doğru Orantı

İki çokluktan biri artarken diğeri de aynı oranda artıyorsa veya biri azalırken diğeri de aynı oranda azalıyorsa, bu çokluklara doğru orantılı çokluklar denir.

Örnek:

Bir boyacı 3 kutu boya ile 39 m2, 12 kutu boya ile 156 m2 duvar boyayabilmektedir. Verilere ait oranları yazalım ve doğru orantı olup olmadığını inceleyelim.


Boya miktarı 4 katına çıktığında boyanan alan da 4 katına çıktığından ya da boya miktarı 4’te birine indiğinde boyanan alan da 4’te birine indiğinden bu çokluklar doğru orantılıdır.

Bu örnekte de olduğu gibi doğru orantılı çokluklar arasında çarpmaya dayalı bir ilişki vardır.

Doğru Orantılı İki Çokluk Arasındaki İlişkiyi Tablo veya Denklem Olarak İfade Etme Aralarında doğru orantı bulunan iki çokluk arasındaki ilişkiyi tablo veya denklem ile ifade edebiliriz.

Örnek:

1900’lerin başında Türkiye’de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yer olan Atatürk Havalimanına, günlük ortalama 1100 uçak iniş kalkış yapmaktadır.

Buna göre, 5 gün boyunca Atatürk Havalimanını kullanan uçak sayısını gösteren bir tablo oluşturalım.

Gün sayısı arttıkça bu havalimanını kullanan ortalama uçak sayısı da aynı oranda artacağından bu çokluklar doğru orantılıdır. Buna göre gün sayısı ve uçak sayısı arasındaki ilişkiyi gösteren tablo bu şekilde olur.