Ateşin Keşfinin Beyin ve Dişlerdeki Etkisi?

Ateş,şüphehiz hayatımızın en önemli ihtiyacına yani beslenme ihtiyacımıza etki ediyor,peki ateşin keşfi beyni nasıl etkiledi?

İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşerek gelişmekte.Bu evrim sürecinde ateşin önemi çok fazladır.İnsan ateşle birlikte artık aslanlardan kaçmıyor, onları avlayabiliyordu.Ateşin eşşiz gücü insan ırkını çok rahatlatmıştı.

Bu rahatlık insana ciddi evrimsel katkılar sağladı,bunu biraz açalım; İnsanı besin zincirinin tepesine çıkardı,zincirin orta sıralarında bulunan insan ırkı,artık ölmüyor,çok çabuk avlanıyor ve kalan zamanda dinleniyordu,
Ateşin keşfinden önce insan ırkı besinleri çiğnemekte zorluk çekiyorken,ateşten sonra çiğneme çok kolaylaşmıştı,pişen besinlerin kolay sindirilmesiyle bağırsakların rahatlaması,beyin evriminin başlangıcı oldu.

Bildiğiniz üzere insanın kullandığı enerjinin büyük bir kısmı bağırsaklara gitmekte,eski çağlarda ise bu oran çok fazlaydı,ateşin keşfinden sonra rahatlayan bağırsak yapısı
daha az enerji harcadı ve kalan enerji beyinde değerlendirildi.Beynin bu kadar enerjiye sahip olması tüm bölümlerini geliştirdi,gelişmekle yetmeyip milyonlarca yıl boyunca daha büyük hacme ulaşmasını sağladı.

Dişe gelecek olursak;
Besinlerin kolay çiğnenmesi dişlerin kullanımını azalttığı için milyonlarca yıl boyunca evrimleşerek daha küçüldü,daha az enerji ve alan harcadı.Öyle ki;Milyonlarca yıl önce bir babun dişi gibi olan dişlerimiz,evrimin şimdiki aşamasında,20’lik dişler dediğimiz dişlerimizin bazı insanlarda olmadığı noktasına kadar geldi.