Çalışıyorum Ama Yapamıyorum-2

En son çocukken hocaya gitmekten bahsetmiştim sanırım bunu yaşamayan ufaklık yoktur -bizde zamanında çok yaşadık ayrıca söylemeden duramayacağım çokta güzel günlerdi hele ders aralarında arkadaşlarla caminin bahçesinde oynadığımız top sanki şampiyonlar ligi maçı tadında geçerdi veya uzun eşek, saklambaç,yerden yüksek ,stop … hepsi bizim yani 90 lı çocukların vazgeçilmez oyunlarıydı biraz atraksiyon istedik mi alırdık 2 torpil , füze ( kendi aramızda kız kaçıran dediğimiz ) onu yere dikip fitilini ateşler ve gökyüzüne yükselmesine bakar ilerde acaba daha büyüğünü yapabilir miyiz diye kendimize sorardık – bizde bu yaz kurslarının heyecanı ile büyüdük peki bizim ders çalışmamız ile bu olayın ne bağlantısı var?

Arkadaşlar yine bir gün yaylada camiye gidiyoruz daha 3. veya 4. Sınıf bir öğrenciyim surelere başladık Sübhaneke ,ettahiyatü, Salli barik derken sıra geldi kunut dualarına sureyi bilenleriniz elbette vardır ama maşallah sureler hem 2 tane hem de uzun başını ezberliyorum sonu gidiyor sonu ezberliyorum başı gidiyor başını sonunu hallediyorum bu sefer ortası yok 😁 ama nasıl uğraşıyorum sonunda annem dayanamadı ”oğlum gözünü seveyim bırak” dedi tabi ben hemen isyanlardayım nasıl bırakacağım yarın hoca istiyor şu bu annem sonra ”tamam akşam yatmadan 1 2 kere okur öyle yatarsın” dedi bizde nasıl olsa olmuyor deyip uyumadan önce bir iki tekrar ettik .

Sabah uyandım bizim sureyi bi düşündüm takır takır okuyorum sureyi Allah mutluluğumu görmelisiniz ama 🙂 yani yaşamın şifresini çözmüşüm hayatın bugunu( hatasını) buldum resmen uzun sürelerde ezberlemem gereken şeylerde napıyorum önce sabah güzelce ezber çalışması yapıyorum okuyarak yazarak akşamda uyumadan önce 5 6 kez okuyorum sabah kalk git takır takır söyle artık Ayetel Kürsi , ezberlemem gereken şiir kim benim önümde durabilir ki .

Peki bu olaylar nasıl oluyor aslında basit bir bilimsel açıklaması var bilgi öğrenildikten sonra dikkat seviyesini minimuma çekebilirseniz öğrendiğiniz bilgiyi kalıcı hale getirmiş olursunuz bunun en iyi yoluda çalıştıktan sonra uyumaktır . Ben orada uyuduğum için beynim en son öğrendiği gördüğü bilgileri yerlerine rahat bir şekilde yerleştirdi ve ihtiyaç duyduğum anda o bilgileri geri çağırdı peki siz burada nasıl bir hata yapıyorsunuz.

Arkadaşlar çoğumuz ders çalışma işlemi bitince ödül olarak ailemizden izin istiyoruz nedir bu izinler bilgisayar telefon veya tabletle oynama sokağa çıkma parka gitme film izleme belki de kitap okuma bile olabilir ama bunlardan herhangi birisini yaptığımız anda bu eylemlerden önce çalıştığınız dersin hiçbir anlamı yok boşuna çalışmış oluyoruz çünkü dikkat seviyemizi düşürmemiz gerekirken biz bu eğlenceli eylemleri yaparak yukarıya çıkarıp beyne derste öğrendiklerini boşver şu anki yaptığımız eyleme odaklan diyoruz o zavallı da bizi dinleyerek öğrendiğimiz bilgileri çöp kutusuna yolluyor . O kadar bilgi boşa gitti.

Ee ne yapmalıyız o zaman diyorsanız ? Ders çalışmaya başlamadan önce iyice dinlenin ve Ders çalıştıktan sonra 1 saat boyunca uyuyun arkadaşlar eğer uyuyamıyorsanız en azından yarım saat boyunca hiç bir şeyi düşünmeden uzanın ve ve gevşeyin arkadaşlar meditasyon yapan Budist rahipler gibi kendinizi evrenin enerjisine bırakın ki beynimiz işini düzgünce yapsın.