Görme Engelliler Kansere Neden Az Yakalanır?

Görme engelli insanlıların kansere az yakalandığı bilgisi malum,fakat neden böyle bir durum var,şahsi fikirlerimi yazmak istedim öyleyse başlayalım.

Görmenin bize katkısının ışık olduğunu biliyoruz,ışık olmadığında kötü hücreler daha az oluşuyorsa bunun başka bir açıklamasıda yok aslında,ışık zarar veriyor.Karanlıkta Melatonin çok daha fazla salgılanır.

Melatoninin vücutta bulunan tüm yapılara ulaşabilir olmasını sağlayan lipofilik özelliği nedeniyle bilinen en güçlü antioksidandır, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hücre yenilenmesi gibi pek çok önemli görevin yerine getirilmesini sağlar.Beyinde melatonin hormonu salınımı için havanın karanlık olması gerekir. Bu durum beyinde yer alan pinealositler ya da farklı bir deyişle ışığa duyarlı hücreler tarafından kontrol edilir. Böylece hava aydınlıkken melatonin salınımı dururken, hava karardığında yeniden başlar. Bu yüzden melatonin, Drakula hormonu olarak da bilinir.

Sonuç olarak Melatonin kanserin baş düşmanıdır,vücudumuzda her kötülükle savaşan bir kahraman adeta.Ben biraz da milyarlarca yıl geriye gitmek istiyorum.İlk yaşam formunun başladığı bir nehir kenarına.Oluşan ilk canlı organizmasında göz yoktu,gözler milyonlarca yıl içinde ışık sayesınde yavaş yavaş oluşan bir çıkıntı halinde ortaya çıktı,şuan gözlerin geldiği nokta ortada.Acaba milyarlarca yıllık evrimin en başına gidersek,ilk organizmadan türeyen organizmalar yani tüm canlıların kökeninde göz olmadığı için,bu dertten muzdarip olabilir miyiz,cevabı size bırakıyorum,bir başka yazımda görüşmek üzere.