KAFAYA TAKMA SAÇMALIĞI

Hepimiz hayatımız boyunca kafaya bir şeyleri takarız. Kafaya takmayacağım der ancak yine bunu derken aslında kafaya takmış oluruz. Bu sorunlara vermemiz gereken yanıtı bu makalede anlatacağım haydi bakalım neymiş bu kafaya takmak bir öğrenelim.


İnsan beyni sürekli olarak bir şeyi kafaya takar arkadaşlar önce bunu unutmamak lazım, yani kafaya takmam hiç diyen biri aslında kafaya takıyor sadece onu zorlamadığı için öyle hissediyordur. Genellikle bir olayın üstünden bir kaç gün geçsin gittikçe onu ‘kafaya takmamaya’ başlarsınız. Beyin o olumsuz verileri işler ve o durum sizin için artık tehlikeli olmamaya başlar. Buna iyi bir örnek verelim ;bir köpek havladı ve korktunuz o akşam sürekli aklınızdaydı. Buraya kadar hepsi tamam. Uyuyup ertesi sabah kalkınca o etki genellikle azalır. Uykuda göz hareketleri ile verileri işleriz, beynin her iki lobu da verileri bir nevi sindirir. Eğer dikkat ettiyseniz uyuyan insanlar belli saatlerde uyurken gözünü sağa sola oynatır. Uyku esnasında beyin verileri tıpkı bilgisayar gibi işler ve vücuda adapte eder. Her gün yaşantımız boyunca devam eder bu süreç. Çok etkilendiğimiz bir olayda bu süreç 1 hafta da sürebilir. Beyin eninde sonunda işlemi tamamlar ve endişe azalır. Göz hareketleri ile duyarsızlaştırmaya ise tıp dilinde emdr terapisi denir.Kaygı ise bu düzelme sürecini uzatır, gereğinden fazla anlam yüklemek beynin verileri doğru işlemesininin önüne geçer ve süreci uzatır. Kaçınma eylemi ve ona bir zorlantı ile cevap vermek kafaya takmayı arttırır. Sınavdan düşük alacağım diye korkuyorsanız. Ona karşı bir yanıt vermeyin akışına bırakın.Tekrar tekrar hayır almayacağım demeyin bu onu önemsediğiniz anlamına gelir, gereğinden fazla anlam yüklemiş olur ve o yanlış düşünceye güç vermiş olursunuz.

Sonuç olarak korkularımıza, kafaya taktıklarımıza, sürekli bir yanıt aramak yanıt vermemek gerekir. Akışına bırakmak bir süre sonra kaygılarınızı azaltacak sizi bu düşüncelerden kurtaracaktır. Haaa son olarak kafaya takmak insanın elinde olan bir durum değildir ama tedavisi kendimizdedir, doğru yöntemleri öğrenip çok daha güçlü bir psikolojiye sahip olabiliriz.
Unutmayın sorun varsa çözüm de vardır.