KORKU AKLIN KATİLİDİR

En büyük korkunuz bir çekmece gibi açılıp kapanmak mı yoksa karanlık mı? Ben birisini seçersem çekmece gibi açılıp kapanmayı seçerim. Çünkü aslında bu büyük bir korku. Karanlık, ondan kurtulabilirsiniz. Işık bularak. Fakat çekmeceyseniz açılıp kapanmaktan kurtulamazsınız ve aksine kapalıyken eliniz olmadığı için karanlıktan kurtulamazsınız. Mecaz olarak bakarsanız anlamı şu: Dümdüz durursanız “Hayır” diyemezsiniz. İnsanların sizi parmağında oynatmasından kurtulamazsınız. Çekmece sadece bir örnek. Korktuğunuz şey aslında korku mu ? Yoksa sizin yapmak istemediğiniz şey mi ? Korkuyu siz anlarsınız ama ifade edemezsiniz. Korku size “Ben buradayım!” der ama sizin gözleriniz bağlıdır. Siz korkuyu neden ifade edemezsiniz biliyor musunuz? Çünkü utanırsınız. Utanmayıp söylerseniz o sizin korkunuz değildir. Sadece öyle bildiğinizdir. Çekmece gibi açılıp kapanmaktan korkuyorum diyemezsiniz. Çünkü bu sizin korkunuzdur.

Karanlıktan korktuğunu söyleyemeyen insanlar da aslında karanlıktan korkuyordur. Bu çelişkiyi anlaması size bağlı. Aslında önemsemediğiniz şeylerden de korkmalısınız. Mesela mutluluk. İnsanlar mutlu olmaktan korkmazlar. Ama o masum mutluluk sizin sevmediğiniz hüzünden bile hazin sonlu olabilir. Biz insanlar kocaman bir galaksinin içinde küçücük bir bit kadar gözüküyoruz. Aslın da ne kadar ufağız. Bu ufacık olduğumuz galaksimizin içindeki Güneş sistemimiz harika bir uyum içersindedir. Bizim küçücük galaksimizdeki küçücük Dünya’mız bize çok ama çok büyük gelmektedir. Ve bizim ısı ve ışık kaynağımız Güneş ise yıldızların birbirine vurması ile ortaya gelmiştir. Dünya ise ateş toplarının birbirine vurması ile oluşur. Bizim tek doğal uydumuz olan Ay gezegenler doğduğu zaman Dünya’ya çok yakındı. Bu arada Ay’da hava olayları gözlemlenemez çünkü atmosferi yok denecek kadar az. Bir takvim yaparsak insanlık 31 Aralık 23.59’da gelişmiştir. 1 dakika bile bize yetiyorsa beynimizin sadece %5’ini kullanmamıza rağmen çok büyük işler başarabiliriz. Kuantum fiziği ile Fizik terimlerinin farklı olduğunu biliyor muydunuz ? Kuantum Fiziği 1 madde aynı anda 2 farklı yerde olabilir derken Fizik buna başka açıdan bakıyor. Peki geçmişi görmemiz mümkün mü ?

Bir kalem düşünelim onun üstüne çarpan ışıklar bize yansımasaydı biz o kalemi göremezdik. Bu başka bir konu oldu. Gelelim geçmişe gitmeye. Bir maddeyi bir yere koyup onu ışık hızından daha hızlı bir şekilde çekersek geçmişi görebiliriz. Şimdi size Einstein ile profesörü arasında geçen o bilinen konuşmayı aktarayım:

-Profesör karanlık var mıdır ?

-Tabi ki de vardır sen hiç karanlıkta kalmadın mı?

-Yanılıyorsunuz profesör karanlık aydınlığın olmadığını belirtmek amacıyla insanlar tarafından oluşturulmuş bir kelimedir. Profesör peki soğuk var mıdır?

-Tabi ki de vardır sen hiç üşümedin mi?

-Korkarım ki yanılıyorsunuz profesör. Bu da yine insanın türettiği bir kelimedir. Peki şeytan var mıdır?

-Tabi ki de vardır.

-Ve yine yanılıyorsunuz profesör. Bu kelime kalbinde tanrı olmayan kişilerin kalbindeki şeye verilen addır. Kısaca gerçek korkunu bul, onu yen ve bilginin uçsuz bucaksız olduğunu unutma.

YAZAN-Meryem Kevser Kılıç