Yeni Bulanan 7 ile Bölünebilme Kuralı

Sizlerden bildiğiniz bölme bölünebilme kurallarını saymanızı istiyorum neler var ?

2 var değil mi ? 3,4,5,6,8,9,10,11 ve aralarında asal olarak çarpanı olan sayılar diye kurallarımız var, peki en çok sorduğunuz ”Hocam 7 ile bölünme kuralı yok mu ?” sorusuna gelecek olursak onunla da ilgili bir kural var ama çok uzun olduğu için bölme kuralını öğretmek yerine verilen sayıyı 7’ye bölmenizi, bölünüyor ise tamam diyorduk.Bugün ise yeni bir şeyler keşfetmenin yaşının olmadığını gösteriyor bize,neden mi?Gauss gibi 12 yaşında Nijeryalı bir çocuk binlerce yıllık birikimin yükünü hafifleten, ki özellikle yazılımcılar için algoritma da kullanabilecekleri bir kural ortaya çıkardı.

Kuralımız oldukça basit herhangi bir sayının 7 ile bölünebilmesi için son rakamı 5 ile çarpıp kalan sayılara eklediğimizde bulunan sonuç 7 ile bölünüyorsa sayı 7 ile bölünüyor demektir . Algoritmik yazılım için biçilmiş bir kaftan, hadi bir örnekle nasıl yapıldığını açıklayalım.

Örnek:784

78+4×5=98

9+8×5=49 79 sayısı 7 ye bölündüğünden 784 sayısı 7 ile bölünebilmektedir.Oldukça basit bir yöntem değil mi arkadaşlar?

Peki biz yapılanların tekrarından başka bir şey yapmıyoruz değil mi ? Bunu yaparken de zaten her şey keşfedilmiş keşfedecek bir şey kalmadı diye kendimizi avutuyoruz ama sevgili arkadaşlar daima keşfedilecek bir şey hala keşfedilmek üzere bizi bekliyor.Şuandan itibaren hepinizin tüm gizemleri bulmaya çalışan monoton olmaktan kaçan insanlar olduğunuzu görmek istiyorum.